BoIS i samhället

2021-03-18 14:00:00

Varbergs BoIS kommer under 2021 påbörja ett nytt projekt som kommer att kallas ”BoIS i samhället”. Arbetet är ett så kallat CSV-arbete (Creating Shared Value), och innebär att Varbergs BoIS verkar för ett långsiktigt värdeskapande för barn och unga. Klubbens CSV-arbete är en vidareutveckling av värdegrunden i BoIS-andan: delaktighet, jämlikhet och ambassadörsskap.

I utåtriktade aktiviteter under året kombinerar klubben marknadsföring med viktiga värden och breddar klubbens synlighet i samhället där exempelvis skola och utbildning inkluderas.

Nästa generations BoISare ska självklart fortsatt vara kloka, drivna och samhällsengagerade. Genom att klubbens spelare och samarbetspartners blir förebilder för barn och unga, kan barn och ungas motivation för lärande, fysiska aktivitet och välmående stärkas.

Varbergs BoIS tror att om Varbergs yngre medborgare upplever inkludering och blir bekräftade av såväl fotbollsspelare som företag i sin utveckling ökar barn och ungas drivkraft och känsla av att tillhöra ett sammanhang – sammanhanget i ett växande Varberg.

Den första delen i projektet är ett läsprojekt kallat ”Läsande förebilder” som startar redan i april. Elever i årskurs 2, i tolv av Varbergs kommunala grundskolor, kommer att få besök av spelare från oss i Varbergs BoIS. Spelarna läser högt och samtalar med eleverna om boken ”Åskan” av Ulf Stark. Vi hoppas genom projektet skapa en bättre grund för elever att möta framtidens krav på både källkritik och språkutveckling. En ökad läsförståelse är allt viktigare i vårt nuvarande digitala samhälle.

Nästa del i projektet är att Varbergs BoIS under året kommer åka ut till olika skolor med fotbollar för att främja rörelse. Då rörelse och aktivering är en väldigt viktig del för en ökad koncentration och bättre resultat i skolan är denna del självklar för oss. Med fotbollar tryckta med Varbergs BoIS logga kommer det ge en extra boost för eleverna att på rasterna ta sig till fotbollsplanen.

Utöver dessa två nämnda delar ovan i ”BoIS i samhället” kommer vi under året även vidareutveckla nya delar.

”BoIS i samhället” är något som Varbergs BoIS satsar stort på och till detta projekt har vi företag som blir partners. Dessa företag kommer vara till stor hjälp under året och kommer hjälpa oss framåt med projektet. Vi ser väldigt mycket fram emot detta år och vi hoppas ni vill följa denna resa i våra sociala kanaler under året!

Tack till:

Varbergs Kommun

Varbergs Sparbank genom Sparbanksstiftelsen

Länsförsäkringar Halland

Fortinova

Bildepån

ICA Kvantum Varberg

0 kr
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.