3 poäng efter galen dramatik
Kvällens tillställning på Påskbergsvallen var inget för den hjärtsvage. Skulle en ledning med 2-0 på nytt förvandlas till kryss och bara en pinne? BoIS stod för en ny mycket bra prestation på hemmaplan och skapade mängder av målchanser. Tellgren var nära. Ärlig var nära. Borgelin var nära ... I första halvlek blev det BARA ett mål - på frispark från långt håll efter 31 min av Isak Vidjeskog.
11 minuter in i andra halvlek utökade Gustav Broman till 2-0 på nick. Därefter "tilläts" IFK Värnamo att både reducera och kvittera. Kvitteringen kom i matchminut 91 med en man kort (efter en utvisning i 78:e min). Jösses så orättvist det hade varit med 2-2. MEN, efter 90+7 forcerade Jonathan Nilsson in 3-2. Såå skönt och såå rättvist.
Stort TACK för läktarstödet i kväll! Vi hoppas på stort stöd även på onsdag när det vankas derby i Falkenberg. Biljett till den matchen köper du här; https://falkenbergsff.ebiljett.nu/
Till derbyt på bortaplan kör vi ett 50/50-lotteri och du kan redan nu köpa din lott; https://clubs.clubmate.se/varbergsboisfc/
