Inför Nordic United hemma
I morgon är det dags för tredje omgången i Superettan. Avspark 13.00 på Påskbergsvallen. För motståndet står nykomlingen Nordic United FC från Södertälje. Nordic United inledde serien med förlust borta i Sundsvall (2 sena mål på tilläggstid av Giffarna). I omgång 2 blev det dock en imponerande seger med 3-1 mot Helsingborgs IF på Södertälje Fotbollsarena.
Så här säger vår huvudtränare, Victor Salwén, om morgondagens match:
"Äntligen dags för hemmamatch på Påskbergsvallen igen. Vi är revanschsugna efter hemmapremiären. Nordic är ett lurigt lag som har värvat bra spelare, de har visat upp en stabil defensiv och varit effektiva framåt. Det är alltid svårt att möta en nykomling i början och Nordic kommer att vara en svår nöt att knäcka, men vi är redo. Vi har haft en bra träningsvecka och ska göra allt vi kan för att ge våra supportrar en seger".
Truppen: Oscar Ekman, Daniel Strindholm – Emil Hellman, Gustav Broman, Edvin Tellgren, Niklas Dahlström, Hampus Zackrisson, Oliver Silverholt, Noah Johansson, Joakim Lindner – Albin Winbo, Axel Vidjeskog, Isak Vidjeskog, Anton Thorsson, Oliver Bryneus, Erion Sadiku, Severin Nioule, Wilhelm Ärlig – Aulon Bitiqi, Shanyder Borgelin. Jonathan Nilsson är ej med pga sjukdom.
Biljetter till matchen: https://boisfc.nu/ga-pa-match/
