P17 säkrade seriesegern i helgen

2023-10-10 14:00:00

Vårt P17-lag har gjort en härlig säsong. Med två matcher kvar har man redan säkrat segern i sin regionala div 1-serie. Förstaplatsen ger en plats i kvalet till den allsvenska serien, som har varit ett tydligt mål för föreningen att nå. Om vi skulle lyckas i kvalet kommer vi under nästa säsong få möta kvalitetsmässigt bättre spelare och det ger oss förhoppningsvis ännu bättre spelare.

Med två matcher kvar av serien har laget två oavgjorda matcher och resten vinster.

Vilka vi får möta i kvalet vet vi inte ännu, men vi vet att två av de tre lagen i vår kvalgrupp får spela i allsvenskan nästa år.

 

Vad säger lagets huvudtränare Jörgen Gustavsson om året:

”-Vi hade inget resultatmål när säsongen började utan målet har hela tiden varit att prestationen skulle bli bättre hela tiden. Men efter hand som vinsterna kom så siktade vi på att vinna serien.

Nu återstår två matcher och vi vill bli obesegrade och det är en stark motivationsfaktor. Kvalspelet som följer spelas i en enkelserie. Vårt mål är givetvis att lyckas!”, avslutar Jörgen

 

Martin Skogman, akademichef:

”- För Varbergs BoIS, som väldigt gärna vill få upp ännu fler egenfostrade spelare i A-truppen, är detta ett viktigt steg. Mer kvalitativt motstånd hjälper förhoppningsvis våra spelare att få ännu bättre utveckling.

Vår akademi har som mål att bli lite bättre varje år. Nyligen avancerade vårt P19-lag en nivå, så detta skulle vara perfekt om vårt lag lyckas i kvalet", avslutar Martin.

 

Dan Skogman, klubbchef:

”- Fantastiskt roligt och imponerande av laget. Att spela tjugo matcher utan förlust visar på en lagstyrka där varje match är viktig. Där varje spelare gör sitt jobb och tillsammans blir det mycket bra.

Vår målsättning i akademin är att vi i första hand strävar efter individuell utveckling. Och att våra lag spelar i kvalitativt bättre serier hjälper till med detta.

Vi vill verkligen få ännu fler spelare från vår akademi upp i A-laget.

Och ett jättestort grattis till laget och dess tränare för det de nått så här långt. Och ett stort lycka till i kvalet", avslutar Dan.

0 kr
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.