Jocke Persson lämnar Varbergs BoIS

2023-06-28 12:00:00

Bilder: Bildbyrån

Manager Joakim ”Jocke” Persson anslöt till Varbergs BoIS inför säsongen 2018 och hösten 2019 säkrades det historiska allsvenska kontraktet. Efter fem och ett halvt år i Varbergs BoIS lämnar nu Jocke och går vidare i sin tränarkarriär. Nytt uppdrag blir som huvudtränare i danska AC Horsens.

 

Lars Karlsson, ordförande Varbergs BoIS FC:

- Det är en stor glädje att få ha haft Joakim Persson, en av Sveriges mest kompetenta tränare, som huvudtränare under de mest framgångsrikaste åren i föreningens historia och vi kommer med tacksamhet att minnas det han åstadkommit och placerat Varbergs BoIS FC på den svenska fotbollens högsta nivå och när han nu väljer att gå vidare i sin tränarkarriär önskar vi honom stort lycka till i framtiden.

 

Jocke Persson:

- Jag måste få tacka BoIS för helt fantastiska år och fantastiska spelare och människor runt omkring och även experterna som följer varje träning. Jag hoppas verkligen att BoIS får uppleva många härliga minnen till i elitfotbollen som vi var så nära att få lämna av ekonomiska orsaker 2018 till att idag ha en väldigt bra ekonomi och en akademi som bir bättre och bättre och ett A-lag som är inne på fjärde året i Allsvenskan.

 - Jag skulle kunna skriva en bok som avslutning men nöjer mig med ett STORT TACK för denna tid och vi ses kanske igen för bollen är rund. Extra stort tack till Lars Karlsson som alltid stöttat oavsett hur resultaten har gått.

 

Innan tränaruppdraget i Varbergs BoIS har Jocke Persson även varit huvudtränare i Kristianstad FC och Ängelholms FF. Som spelare representerade han bland annat klubbar som Malmö FF, Atalanta, IFK Göteborg och Hansa Rostock. Lägg till detta tre A-landskamper och 25 U21-landskamper.

 

Första säsongen som tränare i Varberg, 2018, slutade med negativt kval mot Oskarshamns AIK och fortsatt spel i Superettan säkrades genom fler gjorda bortamål. Säsongen efter, 2019, var succén ett faktum när laget kom tvåa i Superettan och säkrade klubbens första historiska säsong i Allsvenskan. Till säsongen 2023 går Varbergs BoIS in på fjärde raka året i fotbollens finrum efter att ha kommit elva 2020, tia 2021 och vunnit det nervkittlande kvalet mot Östers IF 2022.

 

Stort tack Jocke och lycka till!

0 kr
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.