Veckokollen - BoIS Akademi v.23
Vecka 23 har bjudit på fem tuffa matcher och endast P17 har varit matchlediga. F17 som inte spelar i egen serie utan ersatts av Dam U har spelat DM som planerat och har avancerat till semifinal efter en imponerande seger mot Halmstad BK. Vecka 24 bjuder på hela sju matcher med start redan på tisdagen och där endast fredagen kommer att vara matchledig.
Dam U
Halmstad BK – Varbergs BoIS, 0-3
Målskyttar: Meja Emilsson, Emilia Elisson, Lilly Borgman
F17 DM kvartsfinal
Halmstad BK – Varbergs BoIS, 1-6
Målskyttar: Emilia Elisson 2, Moa Ivarsson 2, Meja Emilsson, Isabella Doneva
– En bra match från vår sida där vi är det klart bättre laget i hela matchen. Framför allt har vi ett bra spel, där vi spelar oss fram till många chanser. Vi borde dock haft en högre effektivitet när vi väl kom fram till lägen, säger huvudtränaren Pär Munther.
P19
Örgryte – Varbergs BoIS, 1-0
P16
Varbergs BoIS – Ängelholms FF, 2-1
Målskytt: Theodor Vanneryr 2
Jonathan Enzo Arnet, huvudtränare P16, om matchen:
– Första halvlek tycker jag att vi har bra kontroll, vi har ett bra bollinnehav men saknar skärpa i sista momentet och får för lite löpningar för att komma till dom där klara målchanserna. Tycker också att vi har bra kontroll på motståndet genom att hålla dom utanför oss på ett bra sätt men hade önskat att vi kunnat vara lite aggressivare och mer desperata i vår press. Vi släpper in 0-1 när vi flyttat upp stora delar av vårt lag och tappar boll på mittplan och får en omställning emot oss. Sen kvitterar vi minuten senare och går till pausvilan med oavgjort.
– I andra halvlek så är jag främst nöjd med att vi visar en annan attityd och aggressivitet i vårt försvarsspel som gör att vi får ett par fina bollvinster högt upp i plan. Vi vinner matchen med 2-1, lite i underkant sett till våra chanser i andra halvlek men jag är nöjd med killarnas insats i framförallt andra halvlek.
– Glad över att Theodor Vanneryr fått komma igång efter sin långa skadefrånvaro. Han har fortfarande en bit kvar till han prickat formen ordentligt men bra anfallare gör mål och idag gör han två. William Bergerling gör annars en riktigt bra match, har nog mest bollvinster av samtliga spelare på planen och spelar andra halvlek med en skön närvaro och pondus. David Gustafsson och Philip Ornek i mittlåset är nästintill fläckfria både i speluppbyggnaden och i sitt försvarsspel. Ditar Tahiri kommer in i halvlek och står för en bra insats, bidrar med mycket energi och löpmeter som gör att vi får ett bra tryck på Ängelholm.
P15
Falkenbergs FF – Varbergs BoIS, 3-2
Målskyttar: Linus Cronvall, Theodor Vanneryr
P17 hade ingen match under vecka 23.
Matcher vecka 24
Varbergs BoIS Dam U – IFK Fjärås tisdag 14 juni kl. 19.00 Varberg Energi Arena B
Varbergs BoIS P15 – Kullaviks IF tisdag 14 juni kl. 19.15 Varberg Energi Arena konstgräs
Falkenbergs FF – Varbergs BoIS P19 (DM) onsdag 15 juni kl. 18.30 Falcon Alkoholfri Arena
Varbergs BoIS P17 – Tvååker/Galtabäck (DM) torsdag 16 juni kl. 19.15 Varberg Energi Arena B
Landskrona BoIS – Varbergs BoIS P16 lördag 18 juni kl. 15.00 Landskrona IP C
Vellinge IF – Varbergs BoIS P17 söndag 19 juni kl. 14.00 Vellinge IP A
Varbergs BoIS P19 – Jönköpings Södra IF söndag 19 juni kl. 14.00 Håstens IP A