Akademicertifiering klar för 2023

2024-01-10 12:01:00

 

 

Till säsongen 2022 infördes en ny certifiering av Föreningen Svensk Elitfotbolls för klubbars akademier. 
Fler klubbar med högre antal stjärnor det står klart nu när certifieringen av elitklubbarnas akademier för 2023 presenteras. En förening inom Unicoach-projektet får maximala sju stjärnor. Här är resultatet för året som gått.

– Certifieringen sätter stora krav på klubbarna. Ambitionen är att både certifieringsmodellen och klubbarna utveckla sig hela tiden. Kraven ökar för varje år, så för att förbättra sig poängmässigt krävs att man som klubb tar steg och utvecklas sig. Vi börjar se att klubbarna tar spelarutbildning på större allvar och att de blir ett mer fokus i klubbarnas övergripande strategier. På sikt gynnar det svensk fotboll och vår konkurrenskraft gentemot varandra och internationellt, säger Thomas Hasselgren, akademiutvecklare på Svensk Elitfotboll.

Klubbarna som certifieras är de 32 elitfotbollsklubbarna inom Unicoachnätverket samt de klubbar från Ettan Fotboll som anmält intresse. Modellen är framtagen av Svensk Elitfotboll tillsammans med klubbarna själva i syfte att göra svensk fotboll mer internationellt slagkraftig på sikt. Det viktigaste är inte att utse den bästa akademin utan snarare att varje akademi ska få ett mått på sin egen verksamhet och en referenspunkt på vad klubben ska försöka förbättra till kommande säsonger.

Totalt granskas tio olika verksamhetsområden i certifieringen. Jämfört med föregående år så är det i år 16 SEF-klubbar som får högre antal poäng och några som får fler stjärnor.

– Det krävs ett aktivt jobb i hela föreningen för att uppnå ett bra resultat i certifieringen. Vi följer upp många olika delar i verksamheten, och det ställs krav på efterlevnad i den dokumentation som föreningen skickar in till oss. Vi önskar att certifieringen skall ses som en möjlighet att utveckla sig och bli bättre över tid. Med det sagt så skulle jag säga att alla klubbar tagit ett steg framåt i år, menar Thomas Hasselgren.

 

Svensk Elitfotbolls akademisatsning möjliggörs av elitfotbollens huvudpartner Unibet.
– Certifieringen är ett viktigt verktyg för att höja nivån på den svenska elitfotbollen ytterligare och göra svensk fotboll än mer slagkraftig internationellt. Vi är stolta att kunna vara en pusselbit i utvecklingen och öronmärka omkring 18 miljoner kronor årligen för att göra klubbarnas arbete med talangutveckling ännu mer professionell, säger Anders Falk, Sverigechef på Unibet. 

Certifierarna bedömer klubbarna djupgående och utifrån ett brett perspektiv. Syftet med certifieringen av klubbarna är fortfarande att kvalitetssäkra klubbarnas arbete med spelarutbildning, att identifiera klubbarnas egna utvecklingsområden samt att framhålla vikten av ledarutbildning. Ett viktigt delområde är spelarnas steg från akademin till klubbens herrlag. Det genomförs ett certifieringsbesök vartannat år över två dagar ute i klubbarna, där certifieraren får svar på om klubbens dokumentation av verksamheten faktiskt överensstämmer med verkligheten. I tillägg genomförs ett digitalt certifieringsmöte efter säsongen varje år.

Certifieringens maxnivå är 10 000 poäng. Varbergs BoIS har tilldelats 4 175 poäng och med det erhållit två stjärnor. 

Fakta Certifieringen:
Varje år utför Svensk Elitfotboll (SEF) en certifiering av medlemsklubbarna som ingår i Unicoach och deras akademier. Samtliga föreningars ungdomsverksamhet genomlyses och poängsätts i syfte att utveckla svensk elitfotboll.

Det är SEF:s akademiutvecklare Thomas Hasselgren och certifierare Jimmy Högberg, Thomas Westerberg, Hans Lindbom och John Wall som besöker klubbarna och deras ungdomsakademi.

Certifieringen är ett långsiktigt arbete där elitklubbarnas ungdomsverksamhet utvärderas årligen. Arbetet med certifieringen startade 2010, med idéer från Elitprojektet, att inrikta sig på klubbens verksamhet för spelare 10–19 år. Det övergripande målet med projektet är att skapa framtida elitspelare till svenska elitklubbar. Sedan 2014 har även klubbar utanför SEF erbjudits deltagande. 2022 förändrades certifieringen till dagens modell där en förening maximalt kan få 10 000 poäng och sju stjärnor.

Mer information om certifiering på SEF:s hemsida

Mer information om Unicoach

0 kr
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.