Jocke inför Häcken
Under måndagen, 5 juni, väntar allsvenskt möte med dubbla mästarna BK Häcken som vann det allsvenska guldet 2022 och även Svenska Cupen så sent som för dryga två veckor sedan.
Varbergs BoIS kommer närmast från det oavgjorda mötet på Stora Valla mot Degerfors IF i en match som slutade 1-1 efter att ha tagit ledningen i första halvlek efter ett självmål av Degerfors som kvitterade i mitten av andra halvlek.
Manager Joakim ”Jocke” Persson:
- Vi kommer från en stark bortapoäng efter att virus drabbat över halva truppen och vi fick se startdebutanter som Leo Jansson, Dion Krasniqi, Maxime Sainte och Filipe Sissé. Snabba rockader matchdagen och killarna som kommer in visar att de ska vara med och slåss om platserna framöver.
Gästande BK Häcken tog föreningens första SM-guld 2022 och 18 maj spelade de även final i Svenska Cupen mot Mjällby AIF på Strandvallen. En match som de regerande mästarna vann med 1-4 och kammade hem sin tredje cup-titel sedan 2016.
Närmast kommer Hisings-laget som leds av tränare Per Mathias Høgmo från en vinst i derbyt hemma mot IFK Göteborg med 4-1 efter mål av Lars Olden Larsen, Mikkel Rygaard, Benie Traore och Pontus Dahbo. Nämnde Traore leder den allsvenska skytteligan på tio gjorda mål, två före Isaac Kiese Thelin i Malmö FF och tre före Mileta Rajovic i Kalmar FF. BK Häcken placerar sig på en tredje plats i tabellen med 22 inspelade poäng, tre efter serieledarna IF Elfsborg och tvåan Malmö FF. Dock har BK Häcken spelat en match mer än lagen framför och Varbergs BoIS då de flyttat en av matcherna som skulle spelats i augusti på grund av att de kommer kvala till Europa-spel.
Jocke Persson om måndagens match:
- Svenska mästarna kommer på måndag så ”underdog-kostymen” är nog större än vanligt. Vi ska njuta av matchen och ge dem en rejäl fight.
BK Häcken är ett av de tre lag i årets serie som Varbergs BoIS vunnit mot i Allsvenskan där lagens sex möten under 2020, 2021 och 2022 slutat med två oavgjorda och fyra vinster för BK Häcken. Båda de oavgjorda matcherna har spelats på hemmaplan i Varberg.
Truppen
Anton Liljenbäck och Gideon Mensah är borta med sedan tidigare kommunicerade långtidsskador och utöver dem saknas även Jon Birkfeldt och Marcly Tshikupe. Med senaste veckans sjukdom som drabbat truppen blir det tester hela vägen in på matchdag för Stanisic, Zackrisson, Lushaku, Tranberg, Sissé, Le Roux och Eliton Júnior. Lägg till detta att Maxime Sainte är avstängd efter att ha dragit på sig tre gula kort.
Varbergs BoIS – BK Häcken
Måndag 5 juni 19:00
Påskbergsvallen